Моршин — курорт на воді

 
 

Моршин — курорт на воді
Оздоровниця прагне повернути собі статус

«Галицького Карлсбаду» чи «Галицького спа»

Ігор ЛАЗОРИШИН

Через лікувальні властивості моршинської води і солі сто років тому Моршин-курорт був настільки популярним, що про нього знали не тільки в Австро-Угорській імперії, а й у США та в багатьох європейських країнах і називали, порівнюючи з чеськими Карловими Варами, «Галицьким Карлсбадом» чи «Галицьким спа» (з іт. salute per aqua — «життя від води»). Повернення  давніх статусу і популярності — нині одне із стратегічних завдань дочірнього підприємства «Санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», наголошує новопризначений головний лікар Ігор Токар.

Герб з...бюветом і топками солі

На міському гербі Моршина, що неподалік Болехова, — бювет і дві топки солі. Ще 1538 року польський король віддав Моршин новому власникові, який, запровадивши солеварні, мріяв про збагачення. Але сіль була непридатна для повсякденного вжитку — гірчила, тож і солеварні проіснували недовго. І лише майже через 350 років, придбавши цей чарівний прикарпатський куточок, купець Боніфацій Штіллер заручився висновками кваліфікованих європейських хіміків — місцеві джерела мають унікальні лікувальні властивості. Тож 1878 року відкрили «Заклад для лікування грудних захворювань», а через рік-два впорядковані джерела назвали іменами подружжя Штіллерів — «Боніфацій» та «Магдалина» (нині — джерела №1 і №2). Містечко ставало водним курортом. Моршинську воду розливали у пляшки, реалізовували через аптечні заклади і разом з гіркою сіллю (відома як глауберова сіль), з брикетами цілющої грязі тоннами вивозили до США, Англії та Румунії. У роки перед Другою світовою війною місто-курорт на воді Моршин було настільки відомим і популярним, що його ставили в один ряд зі знаними чеськими Карловими Варами і величали не інакше як «єдиним у Польщі Карлсбадом».

«Моршинкурорт» — філософія лікування

Мандруючи вуличками шеститисячного містечка, що тулиться в обіймах лісової краси, ми й не помітимо, що крокуємо територіями того чи іншого санаторію або пансіонату — місто і курорт нероздільні у своїй філософії буття. Нині у Моршині та околицях є 11 санаторіїв різного підпорядкування та шість пансіонатів. Зокрема, до санаторно-курортного комплексу «Моршинкурорт», підпорядкованого ЗАТ  «Укрпрофоздоровниця», належать п’ять санаторіїв — «Дністер», «Лаванда», «Перлина Прикарпаття», «Черемош» та «Світанок», бальнеологічна лікарня, лікувально-діагностичний центр і Палац культури. Саме «Моршинкурорт», у якому задіяно до півтори тисячі працівників,  є не тільки основним рушієм курортної структури міста, а й на 40% — його бюджетоформувальною складовою. Як зазначив під час зустрічі з журналістами — учасниками всеукраїнського прес-туру — заступник головного лікаря з реалізації путівок, послуг і маркетингу Микола Фурманюк, «у «Моршинкурорті» сповідують унікальну філософію здоров’я, яка спрямована на доступність лікування та відпочинку для пересічних українців з середнім достатком. Суть цієї філософії — високоякісний лікувальний процес, у центрі якого — пацієнт».
Для цього галицька оздоровниця має не тільки унікальні природні скарби, а й чудових фахівців-лікарів, найновіші досягнення медичної науки і сучасні технології лікувального процесу. Наприклад, у Лікувально-діагностичному центрі, який очолює головний лікар Ніна Половинко, працюють 15 лікарів-спеціалістів, функціонують чотири лабораторії: біохімічна, імунологічна, клінічна та цитологічна. А обстеження ЛДЦ проводить не лише для всіх пацієнтів «Моршинкурорту», а й для жителів міста і для кожного охочого. Основні показання до лікування: хронічні гепатити, холецистити, холангіти, панкреатити без схильності до загострення, стан після перенесеного гепатиту, дискінезія жовчовивідних шляхів, стан після холецистектомії, хронічні коліти, ентероколіти, закрепи, дисбактеріоз кишківника, цукровий діабет, сичокисні діатези, ожиріння, хронічні гастрити, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії ремісії, хвороби оперованого шлунка тощо. Окрім цього, ефективно лікують і супутні захворювання серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату тощо.

Бальнеологічна лікарня, яку очолює головний лікар Євген Слободян, має бювет мінеральних вод, відділення водо-, озокерито-, електрогрязе- і фізіолікування, кишкового зрощення і мікроклізм, інгаляцій, лікувальної фізкультури, гінекології, проктології, а також численні лікувальні кабінети. В арсеналі лікування і вживання мінеральних вод при пониженій кислотності, збереженій і підвищеній кислотності, захворюваннях печінки, кишківника, підшлункової залози тощо. «До Моршина люди приїжджають не просто на курортний відпочинок чи оздоровлення, — акцентує головний лікар санаторію «Дністер» Олександра Расевич, — а хворі люди, дорослі і діти, щоб лікуватися». і це підтверджується статистикою: до 95% пацієнтів «Моршинкурорту» — ті, що лікуються.

«Ропа — дар Божий, і гріх — його не прийняти»

Якщо бути відвертим, то про моршинські мінеральні води пересічні українці ще добре начуті. А про цілющі властивості ропи — дуже мало. Але саме її, додаючи до води з того чи іншого джерела, активно використовують у системі лікування. Моршинську ропу нещодавно призначений головний лікар назвав Божим даром, який було б гріхом не прийняти — належно розпорядитися. Адже дехто вважає, акцентуючи увагу на потенційних можливостях водолікування, що живильну вологу у курортному Моршині використовують тільки на 10%.

— Найближчим часом плануємо запровадити європейську практику і  перетворити «Моршинкурорт» на спа-курорт з водо- і грязелікування, — наголосив головний лікар «Моршинкурорту» Ігор ТОКАР під час грудневої прес-конференції для представників ЗМІ, зорганізованій керівництвом курорту та Журналістським фондом України. — Цьому сприятиме і завершення створення власної мінеральної бази. Адже працюємо на ропі, за яку платимо чималі кошти. Першочергово приступимо до реконструкції спальних корпусів — від тризіркових до п’ятизіркових, запровадження нових технологій в ЛДЦ та завершення модернізації водолікарні. А разом з містом будемо удосконалювати й курортну інфраструктуру. Спа — не крок до приватизації, а необхідність часу. Наразі ми не вели переговорів з іноземними інвесторами, адже йдеться передусім про внутрішні інвестиції.

...Як на нас, то модернізація «Моршинкурорту» справді об’єктивно визріла. По-перше, навіть попри значно нижчу вартість путівок порівняно з іншими українськими водолікувальними оздоровницями, через фонд соцстраху нині «Моршинкурорт» реалізує тільки 39% путівок, решта — за готівку; по-друге, простежується тенденція зростання кількості пацієнтів-іноземців — з Молдови, Азербайджану, Білорусі, Росії; по-третє, наближення курорту до європейських стандартів не повинно віддаляти його від можливостей пересічних українців; і по-четверте, відновлення статусу «Галицького спа» можливе тільки за умови спільної з містом стратегії удосконалення всієї міської інфраструктури Моршина.

 

 

http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=13474&tx_ttnews[backPid]=24Создан 24 дек 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником